Studia nie gwarantują pracy

Zdawać by się mogło, że wystarczy skończyć dobre studia, aby szybko znaleźć prace i spełniać się na polu zawodowym. Teoria ta jednak wydaje się nieco przestarzała. Dziś tak naprawdę studia nie gwarantują zatrudnienia. Czy to oznacza, że nie ma sensu studiować?

 

Młodzi ludzie po studiach nie mają pracy

Przeglądając oferty pracy, można niejednokrotnie natknąć się na ogłoszenia – szukam pracy. Ich treść wskazuje na to, że wielu młodych ludzi tuż po studiach rozgląda się za jakimkolwiek zajęciem zarobkowym. Dla niektórych kierunek studiów nie ma już najmniejszego znaczenia. Szukają w miarę dobrze płatnej pracy. Boją się o swoją przyszłość, bo zauważają, że studia wcale nie dały im szerokich możliwości, jeżeli chodzi o karierę zawodową.

 

Dlaczego tak się dzieje?

Młodzi ludzie po studiach mają dużo siły i energii do pracy, jednak to jak się okazuje za mało. Pracodawcy chcą zatrudniać młodych ludzi, po studiach i z wieloletnim doświadczeniem. Twierdzą, że studia słabo przygotowują ludzi do pracy. Przecież sama teoria to nie wszystko. Liczy się przede wszystkim praktyka. Wolą ludzi doświadczonych, niż wykształconych. Dlatego też często dają szansę osobom starszym na dłuższy staż pracy, niż młodym, energicznym, pełnym zapału ludziom, którzy doświadczenia raczej nie mają wcale.

 

Czy w takim razie lepiej nie studiować?

Na to pytanie każdy sam musi odpowiedzieć. To, że nie gwarantują zatrudnienia, nie oznacza, że nie ma sensu się kształcić. Wielu ludzi studiuje dla wiedzy i własnych ambicji. Nie wszystkim zależny na tym, aby po ukończonych studiach rozpocząć prace w tym konkretnym kierunku. Nie wszyscy też liczą na to, że studia dadzą im szansę na zatrudnienie. Trzeba wobec tego mieć na uwadze to, że po ich ukończeniu będzie trzeba rozpocząć pracę na innym stanowisku, w ogóle niezwiązanym z kierunkiem studiów. Na łatwiejszy start w karierze zawodowej mogą liczyć na przykład młodzi sędziowie. Po studiach i aplikacji mają pewne zatrudnienie. Może wobec tego trzeba po prostu ostrożnie wybierać kierunek studiów? Dobry pomysł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *